We are proud of our passionate and committed teams within the College. Our students learn from expert, dedicated teachers who are committed to ongoing professional development, enabling the highest of teaching standards.

Principal Team

RoleName
PrincipalMs Kerrie Dowsley
Assistant PrincipalMr Craig Jennings
Assistant PrincipalMr John Coulson
Assistant PrincipalMs Tracey D'Elton

Sub School Teams

RoleName
Junior Sub School (Years 7 & 8)
Sub School Leader Ms Lauren Honeycombe
Assistant Sub School LeaderMs Marlene Cassar
Year Level CoordinatorMs Emily Dickson
Year Level CoordinatorMs Eleni Lambropoulos
Year Level CoordinatorMr Pat Lac
Year Level CoordinatorMr Craig Moore
Year Level CoordinatorMr Rob Winduss
Sub School AssistantMs Isobelle Issell
Middle Sub School (Years 9 & 10)
Sub School LeaderMs Becky Annetts
Assistant Sub School LeaderMr Brendan McFarland
Year Level CoordinatorMs Ash Mana Mohan
Year Level CoordinatorMr Dane Stammers
Year Level CoordinatorMr Matthew Olthof
Year Level CoordinatorMr Sean Ryan
Sub School AssistantMs Lynda Vo
Senior Sub School (Years 11 & 12)
Sub School LeaderMs Stav Bekiaris
Assistant Sub School LeaderMs Anna Woods
Year Level CoordinatorMr Robert Krysinski
Year Level CoordinatorMs Laura Gough
Year Level CoordinatorMs Wendy Mair
Year Level CoordinatorMs Kiran Pannu
Sub School AssistantMs Rosemary Bambery

Administration Team

RoleName
Business ManagerMs Liz Hedger
Finance ManagerMs Loan Pham
Finance AssistantMs Judith Blum
Office ManagerMs Stella Hunter
HR Assistant, PCO Support and Marketing and Publicity OfficerMs Amila Kalco
First Aid / Administration OfficerMs Carmel Castorina
Administration Officer / First AidMs Maree Wilke
Administration Officer / First AidMs Antoinette Napoli
VASS Administrator / Accelerus OfficerMs Deb Darvell

Wellbeing Team

RoleName
Student Wellbeing Coordinator Ms Rebecca Kinsella
Social WorkerMs Caitlin O'Carroll
Social WorkerMs Angelique Odyssea
Health Promotion Nurse Ms Nicky Collins-Smith
Student Wellbeing Officer
Ms Bina Patalia
Family Engagement Officer
Mr Sam Brown

 

Careers & Managed Individual Pathways Team

RoleName
Careers/VET/Pathways Co-ordinatorMs Cathy Armstrong
Careers & Literacy Assistant/NAPLANMs Jacqui Hunter
Pathways ConsultantMs Colleen Lynch
Careers AssistantMs Michelle Hudson

Leading & Positions of Responsibilities

RoleName
Advance Program CoordinatorMr Robert Winduss
Afterschool Homework Group CoordinatorMr Steven Vo
Alpine School CoordinatorMr Ben Beagley
Arts CoordinatorMr Nick D’Aglas
School CoordinatorMs Kristy Le
Camp/Bus Liaison CoordinatorMr Mark Micallef
Camps Assistant CoordinatorMs Aileen Korzeniewski
College TimetablerMr Joe DeGabriele
Commerce CoordinatorMr Stewart Fraser
Curriculum & Data Management CoordinatorMs Avril Good
Debating Program CoordinatorMs Janet McKenzie
Design TechnologyMs Andrea Coleridge
Digital TechnologyMr Joe DeGabriele
EALMr Pat Lac
EnglishMs Chloe Davies
EnglishMs Sophie Williams
GRIN (Numeracy) CoordinatorMs Eleni Lambropoulos
Health & PE CoordinatorMr Simon Lynch
High Ability Practice LeaderMr Martin Conboy
House System CoordinatorMs Amra Pajalic
House LeaderMs Seijiro Nishioka
House LeaderMs Emi Narasaki
House LeaderMs Andrea Panteli
Humanities CoordinatorsMs Jill Donaldson
ICT ManagerMr Geoff Hutchison
Individual Needs CoordinatorMs Sophie Rosewarne
Individual Needs Speech PathologistMs Grace Wendiggensen
International Students CoordinatorMs Thuy Anh Thai Nguyen
International Students AssistantMs Leanne Fitzgerald
Learning Manager Program CoordinatorMs Jill Donaldson
Learning Specialist – DataMs Shona Cowell
Learning Specialist – Differentiation English/HumanitiesMs Kathleen Main
Learning Specialist – Digital TechnologyMs Piera Biondi
Learning Specialist – Digital TechnologyMs Amy Lee
Learning Specialist – LiteracyMs Lizzy Fitzgerald
Learning Specialist – NumeracyMr Owen McIntyre
Library Resource Centre CoordinatorMs Vicki Bunce
LOTE CoordinatorMs Emi Narasaki
LOTE CoordinatorMs Lauren Morrison
Lunchtime Activities CoordinatorMr Steven Vo
MAC DirectorMs Emily Simoes
MAC ProducerMs Ebony Kemeridis
Mathematics CoordinatorMr Owen McIntyre
Mathematics CoordinatorMr Damien St Pierre
Music Program CoordinatorMr James Orchard
OH&S Elected Staff RepresentativeMs Amila Kalco
OH&S Elected Staff RepresentativeMr Geoff Hutchinson
Scholarships CoordinatorMs Peta Burgess
School MagazineMr Seijiro Nishioka
Science CoordinatorMs Angela Hanley
Select Entry Accelerated learning (SEAL) CoordinatorMs Amy Lee
Sister School CoordinatorMs Caroline Tran
Sport CoordinatorMr Rob Lakovski
Staff Association PresidentMs Andria Panteli
Staff Development CoordinatorMs Janet McKenzie
Staff Development Coordinator AssistantMs Amra Pajalic
STEM CatalystTBC
Student Leadership Program CoordinatorTBC
Sustainability CoordinatorMr Craig Moore
Teaching and Learning CoordinatorMr Louis Turner
Transition CoordinatorMs Marlene Cassar
Transition Assistant CoordinatorMs Jennifer Papagianopoulos
VCAL Program CoordinatorMs Laura Gough
VCE Learning CoordinatorMr Rob Krysinski

Community Programs & Networks

RoleName
Alumni Association CoordinatorMs Nicole Gurd
Alumni Association AssistantMs Amila Kalco
Community & Business Partnerships CoordinatorMr Adrian McCall

 

To contact any of our school teams please phone the college on 9366 2555 or enquire online.